Programul Festivalului

Miercuri - 2 octombrie


07:30 - Sfânta Liturghie

Răspunsuri la strană: Corul „Sf. Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași

Locație: Catedrala Veche (Complexul mitropolitan Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 16, Iași)


10:30 - Festivitatea de deschidere a Festivalului

Conferiță inaugurală: Imnografia bizantină și canonul

Invitat: lect. dr. Evelina Mineva (Grecia)

Lansare de carte - Viața în Hristos. Imnografie bizantină (6 volume)

Locație: Sala „Iustin Moisescu” - Complexul Mitropolitan, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, nr. 16, Iași


19:00 - Concertul de deschidere a Festivalului

Interpretează: 

Corul ortodox „Theotokos” (Beirut, Liban)

Corul bărbătesc „Sfântul Efrem” (Budapesta, Ungaria)

Nektaria Karantzi (Atena, Grecia)

Preot Alexandru Grigoraș - solist invitat (România)

Locație: Sala Teatrului Național „Vasile Alecsandri”, Iași

Intrarea este liberă, dar locurile sunt limitate: rezervați-vă AICI locul, gratuit

Joi - 3 octombrie


10:00 - Atelier de muzică

Tema: Cântări rusești vechi din manuscrise celebre: despre stiluri, notații muzicale și cântarea practică

Invitat: Natalija Mosyagina (Sankt Petersburg, Rusia)

Locație: Sala „Sinaxar” a Muzeului Mitropolitan


10:00 - Workshop susținut de: Sergiy Radkevich

Locație: Școala Varlaam Mitropolitul


19:00 - Concert de muzică rusească veche și românească în cinstea Maicii Domnului

Invitați:

Corul „Cuviosul Iosif” al Mănăstirii Varatic (România) 

Grupul „Kljuch Razumeniya” (Sankt Petersburg, Rusia)

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași

Vineri - 4 octombrie


10:00 - Atelier de muzică

Tema: Specificul polifoniei georgiene

Invitat: Dr. Svimon Jangulashvili (Tbilisi, Georgia)

Locație: Sala „Henri Coandă” a Palatului Culturii din Iași


20:00 - Slujba Privegherii

Răspunsuri la strană:

Corul Ortodox „Theotokos” (Beirut, Liban)

Corul Academic „Byzantion” (Iași, România)

Grupul Psaltic „Chivotul” (Iași, România)

Privegherea va fi alcătuită din Vecernia Mare cu Litie, urmată de Utrenie și Sf. Liturghie.

Locație: Biserica Voievodală „Sfântul Sava”

Sâmbătă - 5 octombrie


11:00 – Atelier de muzică

Tema: Lecții de tehnică vocală în cântarea neo-bizantină

Invitat: Georgios Bilalis (Atena, Grecia)

Locație: Sala „Henri Coandă” a Palatului Culturii din Iași


19:00 - Concert de muzică religioasă și folclorică din tradiția gruzină

Interpretează: Corul Catedralei Patriarhale „Sfânta Treime” din Tbilisi (Georgia)

Locație: Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”, Iași

Intrarea este liberă, dar locurile sunt limitate: rezervați-vă AICI locul, gratuit!  

Duminică - 6 octombrie


09:30 - Sfânta Liturghie

Răspunsuri la strană:

Ansamblul „Romeiko” (Atena, Grecia)

Grupul Psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale (București, România)

După încheierea Sfintei Liturghii se va acorda distincția de vrednicie „Crucea Moldavă” din partea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei domniei sale, prof. Alexander Lingas, pentru întreaga sa activitate științifică, didactică și interpretativă.

Locație: Catedrala Mitropolitană din Iași


19:00 - Concertul de închidere a Festivalului

Interpretează:

Corul Bizantin al Seminarului Teologic „Chesarie Episcopul” din Buzău

Grupul Psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale (București, România)

Ansamblul „Romeiko” (Atena, Grecia)

Locație: Centrul de evenimente „Agora”

Intrarea este liberă, dar locurile sunt limitate: rezervați-vă AICI locul, gratuit!   

Newsletter

Înscrieți-vă la newsletter-ul Festivalului pentru ultimele noutăți!
The subscriber's email address.